• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/EvetBilisim/
  • https://twitter.com/EVET_Bilisim

IP Telefon

IP telefon iletişimi, sesli iletişimin IP (Internet Protokol) şebekelerden geçebilmesini sağlayan bir teknolojidir. Bir işletmenin birçok lokasyon veya ofisi ile mobil çalışanlarını, tek bir tümleştirilmiş şebekede biraraya getirebilmeyi sağlar. Ses ve datanın merkezi olarak yönetilebilen tek bir ağda(Network)  toplanarak maliyetlerin düşürülmesi sağlar. IP telefon iletişiminin ileri fonksiyon ve uygulamalar sunarak işletmenin her tarafındaki üretkenliği arttırır.

İşletmelerin çağrı/arama kayıtları, birçok çağrının, işletmenin yerel ağını (LAN) asla terketmediğini göstermektedir. Aynı lokasyondaki bir iş arkadaşına yapılan bir IP telefon araması, yerel ağı asla terketmez. Benzer şekilde, aynı binadaki başka bir departmana yapılan çağrıda da yerel ağı asla terketmez. Bu örneklerde paketler, yerel ağ üzerinden aranan kişiye giden paketler olmaktan öteye gitmez. Bu paketler, uzak mesafelerdeki diğer lokasyonlara gönderilmelerini gerektirecek hayati bilgiler içermezler. Sonuç olarak, IP telefon paketleri, yerel ağdan çıkarak uzak mesafelere gitmeleri gereken VOIP paketlerine göre daha kısa boyutlu paketlerden oluşurlar.

IP telefon iletişimi, yerel ağlar üzerinde çalışan kişisel bilgisayarlara çok benzer. Ancak bütün kullanıcılar IP destekli bir telefona ihtiyaç duymaz. Avaya IP telefon iletişimini, mevcut telefon cihazları ve yapısını koruyacak şekilde uygulayabilmektedir. Örnek olarak: IP telefondan, sayısal ve hatta IP telefondan, analog telefon makinalarına arama yapabilmeyi mümkün kılar.

SIP(Session Initiation Protokol), her tip gerçek zamanlı haberleşme için seans kurabilmeyi sağlayan açık bir sinyalleşme protokoludur. Haberleşme seansı, ses, data, video, anlık mesajlaşma içerebilir ve insanların haberleşme için kullandıkları laptop bilgisayar, PDA, cep telefonu, anlık mesajlaşma istemcisi, IP telefon ve benzeri birçok cihaz ile yapılabilir. SIP, Avaya’nında dahil olduğu birçok ana üreticinin oluşturduğu Internet Engineering Task Force (IETF) tarafından geliştirilmiştir.

SIP, birçok mevcut haberleşme protokolunun üzerine yapılanmıştır. Geliştirmeciler ve sistem yöneticileri SIP ile kolaylıkla çalışabilirler, programlayabilirler ve kişiselleştirebilirler. Hızlı bir şekilde GSM ve Kablolu telefon operatörlerinin yeni servis ve uygulamalar yaratabilmelerini ve birleştirebilmelerini sağlayan bir servis entegrasyon standartı haline gelmektedir ve  işletmeler açısındanda popüleritesi hızla artmaktadır.

AVAYA’nın IP ve SIP haberleşmeyi destekleyen cihaz ve uygulamaları ana olarak iki haberleşme platformu üzerinde geliştirilmiştir: IP Office ve Avaya Aura Communication Manager.

IP Office

Küçük ve orta boy işletmeler için her tip haberleşme uygulamasının üzerinde sunulabildiği bu sistem, analog, sayısal, DECT, Wi-fi, yazılım telefonu, IP telefon ve SIP telefonların karışık olarak kullanılabildiği toplam 384 kullanıcı ile her tip dış hattın toplam 264’e kadar analog, PRI, BRI, IP trunk, SIP trunk türlerinden karışık olarak seçilebildiği bir yapı sunar. Bu yapının üzerinde, mesajlaşma uygulamaları,ses kayıt, uzak ofis bağlantı uygulamaları, çağrı merkezi uygulamaları, özel operatör uygulamaları gibi bir çok Avaya uygulaması son derece uygun maliyetlerle  entegre olarak desteklenebilmektedir.

IP Office ürünleri için tıklayınız.

Avaya Aura Communication Manager (ACM)

Orta ve büyük boy işletmeler için geliştirilmiş olan bu sistem; tek bir sistem üzerinde analog, sayısal, DECT, Wi-fi, yazılım telefonu, IP telefon ve SIP telefonların karışık olarak kullanılabildiği toplam 16,000 kullanıcıya kadar hizmet verir ve her tip dış hat istenildiği sayılarda bağlanabilir. Bu yapının üzerinde, mesajlaşma uygulamaları,ses kayıt, uzak ofis bağlantı uygulamaları, çağrı merkezi uygulamaları, özel operatör uygulamaları gibi bir çok Avaya uygulaması yanısıra müşterilerinizle ses ve video ötesinde fax,  E-mail, anlık mesaj, chat, facebook, twitter gibi diğer medyalarlada iletişiminizi sağlayan ve yöneten Avaya Aura Contact Center uygulaması gibi teknolojinin ulaştığı en son noktalardaki uygulamalarda entegre olarak desteklenebilmektedir. Aura Communication Manager çoklu ofisleri olan büyük ve yaygın işletmelerin tek bir sistemle ve tek bir standart ile tüm kullanıcılarını bağlayabilmelerini ve merkezi olarak yönetebilmelerini sağlar.

ACM ürünleri için tıklayınız.